Analist: Bu 2 Kripto Para Nisan’da Bu Seviyelere Fırlayabilir!

Kripto para birimleri, kripto dünyasında 10 günlük genel bir düzeltmenin ardından yükseliş trendine geri döndü. Bitcoin ve Ethereum toparlanmaya öncülük ediyor. Dahası, kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre şu anda türev piyasasında ‘short squeeze’ potansiyelleri var.

Kripto para piyasasında ‘short squeeze’ oyunu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta piyasada düşüş eğilimi hakim oldu. İlginç bir şekilde bu, traderları liderlere karşı short pozisyonlar açmaya itti. Bu nedenle, Bitcoin ve Ethereum şu anda daha yüksek fiyatlardan gelecekteki likidasyonlar için anlamlı bir birikime sahip.

Bunun nedeni açığa satış yapanların bu pozisyonları açarken bir likidasyon fiyatı üzerinde anlaşmış olmalarıdır. Dayanak varlığın fiyatı bu işaretlere yükselirse, traderların pozisyonları zorla kapatılır, teminatları nakde çevrilir. Ayrıca, varlık likidasyon fiyatından yeniden satın alınır. Dolayısıyla, bu olguyu ‘short squeeze’ olarak biliyoruz. Bu da potansiyel olarak kripto paraların fırlamasına neden olur.

Lider kripto para 75.000 dolara fırlama potansiyeline sahip!

Bu bağlamda, Bitcoin likidasyon ısı haritası 74.000 dolar bölgesinin üzerinde ilgili likidite havuzlarını göstermeye başlıyor. Short pozisyonların likide olması halinde BTC’nin hızla yükselerek 75.000 dolara ulaşması mümkün. Böyle bir boğa koşusu, varsayımsal olarak lider kripto para biriminin mevcut fiyatından, 70.000 doların biraz altında, %7 kazançla sonuçlanacak.

Bitcoin aylık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Ancak ısı haritası, bu likidite havuzlarının ‘short squeeze’ gerçekleşmeden önce daha da büyüyebileceğini gösteriyor. Bu bağlamda, Bitcoin ilk olarak daha düşük seviyeler görmesi olası. Bunun yatırımcıları daha büyük bir ödül için daha fazla short pozisyon açmaya teşvik etmesi mümkün. Bitcoin’in 20 Nisan’daki halving etkinliğinin, ani bir fiyat artışıyla ilk likidasyonları tetiklemesi muhtemel.

Ethereum (ETH) için kısa pozisyon sıkışıklığı uyarısı

Öte yandan, Ethereum aylık zaman diliminde oransal olarak daha yüksek likidite havuzlarına sahip. Bu nedenle, yerel tokenı ETH, Nisan ayı başında bir ‘short squeeze’ için daha da güçlü bir aday. İkinci en büyük kripto para birimi için nihai hedef yaklaşık 4.150 dolar. Bu, basın saatine göre 3.550 doların biraz üzerindeki seviyeden %17’lik bir potansiyel yükseliş anlamına geliyor.

Ethereum aylık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Özellikle BlackRock’ın Ethereum üzerinde bir tokenizasyon fonu başlatmaya olan ilgisi token için bu hareketi körükleyebilir. Yine de piyasa yapıcıların, gelecekteki bir ‘short squeeze’ kârlarını artırmak için ETH’yi bu seviyelerde tutmaya karar vermesi mümkün. Özetle, hem Bitcoin hem de Ethereum için Nisan’da bir ‘short squeeze’ yaşama ihtimali var. Mevcut verilere göre, ‘short squeeze’in yatırımcıları sırasıyla %7 ve %17 kazançla ödüllendirmesi mümkün. Bununla birlikte, kripto para piyasası belirsizdir. Bu yüzden, kısa vadeli kayıplar için başka faktörlerin devreye girmesi ihtimal dahilinde.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x