Yarın, Bitcoin ve ETH’ye Dikkat: 15.2 Milyar Dolar Söz Konusu!

Cuma günü, kripto para piyasası için oldukça hareketli bir gün olabilir. Dünyanın en büyük kripto para opsiyon borsası Deribit’te, toplam değeri 15,2 milyar doları bulan Bitcoin ve Ether opsiyon sözleşmeleri sona erecek. Analistler, yüksek “In-the-Money” (ITM) opsiyonların ve yatırımcıların korunma faaliyetlerinin, hem yukarı hem de aşağı yönlü sert fiyat dalgalanmaları ile karakterize olabilecek bir volatilite artışı yaratmasını bekliyor.

Milyar dolarlık bahisler Bitcoin ve altcoin piyasasını harekete geçiriyor

Toplamda 9,5 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu, tüm açık pozisyonun %62’sini oluşturarak öne çıkıyor. Ether opsiyonları ise kalan 5,7 milyar doları oluşturuyor. 15,2 milyar dolarlık hacmiyle bu, borsanın tarihindeki en büyük opsiyon sonlanmalarından biri olacak ve tek seferde Bitcoin ve Ether’in toplam açık pozisyonun %40 ve %43’ünü ortadan kaldıracak.

Daha da dikkat çekici olan ise, sona erecek opsiyonların büyük bir kısmının “In-the-Money” (ITM) olması. Bu opsiyonlar, kullanım fiyatlarının dayanak varlığın (Bitcoin veya Ether) mevcut piyasa fiyatının altında olması nedeniyle karlı durumda. Deribit’in Ticari İşler Başkanı Luuk Strijers’e göre, 3,9 milyar dolarlık ITM opsiyon (toplam Bitcoin açık pozisyonun %41’i) yukarı yönlü bir baskı veya artan volatilite yaratabilir. Ether için de benzer bir durum söz konusu ve sona erecek opsiyonların %15’i “ITM”.

Yatırımcılar, piyasada korunmaya çalışıyor

Strijers, yüksek ITM seviyelerini son zamanlardaki kripto para rallisinin bir göstergesi olarak yorumluyor. Opsiyonların sona ermesinin, şimdiye kadar “Maksimum Acı Noktaları”na (Max Pain) doğru olan aşağı yönlü baskıyı ortadan kaldırmasını bekliyor. Max Pain, opsiyon alıcılarının en fazla zararı uğradığı fiyatı ifade ediyor. Genellikle, opsiyon satıcıları (yazıcılar) alıcılara maksimum zarar vermek için bu noktaya yakın bir fiyata etki etmeye çalışırlar.

Kanada merkezli kripto para platformu FRNT Financial’ın Uluslararası Dağıtım Başkanı David Brickell, volatiliteyi tetikleyebilecek başka bir faktöre daha dikkat çekiyor: Yatırımcıların, piyasaya likidite sağlayarak ve teklif-talep spread’inden kar elde ederek piyasa nötr bir pozisyonda kalmaya çalışan “Market Maker” olarak adlandırılan yatırımcıların korunma faaliyetleri. Brickell’a göre yatırımcılar şu anda yaklaşık 50 milyon dolarlık negatif bir gamma pozisyonu taşıyorlar ve bu pozisyonun büyük kısmı Bitcoin’de 70.000 dolarlık seviyenin etrafında yoğunlaşıyor.

Gamma, bir opsiyonun fiyatındaki değişimlere olan hassasiyetini gösteren Deltanın değişimini ölçer. Negatif bir gamma, “Market Maker”ların pozisyonlarını korumak için alım yapmak zorunda kalmalarına ve bu da fiyatın yukarı gitmesine neden olabilir. Özetle, Bitcoin ve Ether için yarın heyecan verici ve muhtemelen volatil bir hafta olacak. Cuma günü gerçekleşecek milyar dolarlık opsiyon sonlanması, hem long hem de short pozisyonlara sahip yatırımcılar için sürprizlere yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x